A 2017-es évet a protestáns felekezetekben jelentősen meghatározta a reformáció 500. évfordulójának emléke.
1517-ben Isten Szentlelke hatalmasan megmozdult és megdicsőítette Jézus Krisztust. Emberek ezrei fordultak Krisztushoz a Szentírásban megtalált igazság alapján. A változás nemcsak egyének életében hozott fordulatot, hanem átformálta a társadalmat is. E jelentős egyháztörténelmi pillanat méltán kapott ekkora hangsúlyt ebben az évben. A Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy által fenntartott intézményekben is igyekeztünk kellő figyelmet fordítani a reformáció szellemi tartalmára, és különböző rendezvényeken keresztül feleleveníteni ennek értékeit. A Kisújszálláson működő baptista intézményekben már az év elején elindult az emlékévvel kapcsolatos gondolkodás, tervezés; hogyan hívjuk fel az intézményeinkhez kapcsolódó gyermekek és felnőttek figyelmét a reformáció értékeire. Úgy döntöttünk, egy programsorozat keretén belül elevenítjük fel az ötszáz évvel ezelőtti eseményeket.
Első rendezvényünket október 9-én tartottuk, melyen a baptista fenntartású intézmények dolgozói az anabaptizmus történetét ismerhették meg. Az egyháztörténeti előadást dr. Mészáros Kálmán, a Baptista Teológiai Akadémia docense tartotta „Az anabaptisták, a reformáció harmadik ága” címmel. A négy intézményből megjelent dolgozói közösség nagy figyelemmel hallgatta a hitépítő gondolatokat.
A reformáció idején központi szerepet kapott a Szentírás megismerése. Ennek érdekében igyekeztek a Bibliát a nép nyelvére lefordítani, hogy mindenki épüljön általa. Az október 18-ai Bibliai történet- és zsoltármondó verseny ezt igyekezett hangsúlyozni. Az általános iskolák alsó tagozatos diákjai számára volt meghirdetve a rendezvény. Öt településről adták le jelentkezéseiket a felkészítő tanárok. A megjelent diákok három történetből és három zsoltárból szabadon választhattak. Öröm volt hallgatni, ahogy a gyermekajkakon megszólalt Isten Igéje. A zsűri nagy gondban volt a döntéshozatalkor, mert a gyermekek nagyon szépen mondták el a megtanult bibliai szakaszokat. A program zárórészén mindenki örömmel énekelte Pintér Béla Új szív című dalát. Bízunk abban, hogy Isten Igéje munkálkodik a gyermekek szívében és idővel jó gyümölcsöket fog teremni. A rendezvény fő szervezője Földesné Keresztes Mariann igazgatóhelyettes volt.
A diákok számára október 19-én tartottuk meg a Reformáció emlékünnepséget. Délelőtt az Illéssy Sándor Baptista Gimnázium, Szakgimnázium és Szakközépiskola diákjai, délután pedig a Kossuth Lajos Baptista Általános Iskola tanulói ünnepi műsora hangzott el. Toldi Attila és Radics Zoltán igazgató urak nyitó gondolatai után az ünnepségek fő mondanivalója a Jézus Krisztusba vetett hit volt. Ezen a napon köreinkben köszönthettük Papp János egyházelnök testvért, aki a reformáció személyes vonatkozásait hangsúlyozta beszédében. Honnan kap erőt az a fiatal, aki elveszíti szüleit vagy a hallását, mégis boldog és teljes életet tud élni? Honnan kap erőt az a fiatal, aki a libanoni háborúban elveszíti egyik karját, mégis sugárzik róla Isten jelenléte? A válasz abban a bibliai kijelentésben van, melyet a reformátorok is megtaláltak Isten Igéjében, miszerint „az igaz ember hitből él”. Az ünnepséget gazdagította vers, színdarab, kórusének, szólóének, melyekből az evangélium üzenete csengett ki.
Programsorozatunk utolsó két rendezvénye a Reformáció-vetélkedő volt, mely történelmi, irodalmi és bibliaismereti részekből tevődött össze. A játékot kétfordulósra terveztük: az első részben otthon kitölthető feladatlapot kaptak a csapatok, a másodikban „élő” vetélkedőre került sor. Az Illéssy Baptista Középiskola először a szélesebb környék általános iskola 7-8. osztályos diákjait szólította meg, s a szóbeli döntőre november 10-én került sor. A középiskolás csapatoknak december 2-án, a VI. Illéssy Gasztro Kupa időpontjában tartottuk meg a vetélkedőt. Összesen 15 csapat vett részt a játékban. A gyerekek érdekes feladatokon keresztül, magas szintű tudással adtak számot a reformáció témakörében szerzett ismereteikről. A legügyesebbek értékes ajándékokkal térhettek haza. A rendezvény fő szervezője Szidey Szilvia tanárnő volt.
Soli Deo Gloria!