A Magyarországi Baptista Egyház a Baptista Szeretetszolgálat EJSZ-el közös konzorciumban sikerrel pályázott az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében az Egyházi és civil szervezetek szociális közfeladat ellátásának támogatása (EFOP-1.9.8-17) kiírásra. A szerződött támogatás összege: 270,3 millió forint. A támogatás mértéke: 100%. A pályázat elkészítésének körülményeiről és a projekt megvalósításáról kérdeztem Varjú Lajos projektmenedzsert.
Kik indulhattak ezen a pályázaton?
Többek között egyházak, illetve egyházi jogi személyiségű szervezetek, akik személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátásokat tartanak fent, például idősek otthonát. A szóban forgó pályázatot az MBE a Baptista Szeretetszolgálattal együtt konzorciumban adta be. A két szervezet között hagyományosan jó a szakmai együttműködés, a közös projekt megvalósítás nem új keletű számunkra.
Kik vettek részt a pályázat elkészítésében? Külsős pályázatíró céget bíztak meg, vagy az Egyház és a Szolgálat közösen készítették el?
A pályázat megírását az egyház belső erőforrásokkal biztosította, az összeállítás igazi csapatmunka volt.
A pályázat elkészítéséhez milyen szakmai segítséget vett igénybe?
Nagymértékben kaptunk segítséget a Baptista Szociális Módszertan, illetve a Baptista Szeretetszolgálat munkatársaitól. Összesen 16-20 ember aktív munkája hozta létre a pályázatot.
A pályázat elkészítésében résztvevők tapasztalatára számítanak-e annak megvalósításában is?
Az említett csoport, akik a pályázatot írták, a megvalósításban is első számú szakembereink, akikkel rendszeresen kapcsolatban vagyunk azért, hogy a pályázat megvalósítása a lehető legmagasabb színvonalon tudjon megtörténni.
A projekt utófinanszírozott. Milyen anyagi forrásokat tudnak bevonni a megvalósításához?
A projekt valóban utófinanszírozott, a munkánkat azonban nagy értékben segíti, hogy az elnyert összeg 50%-át a szerződés aláírását követően az EMMI átutalta a konzorciumi partnereknek.
Elegendő idő áll-e a rendelkezésre a projekt befejezésére?
A projekt megvalósítására 20 hónap áll rendelkezésünkre, ami azt jelenti, hogy 2019. október 19-én fejeződik be. Jelen pillanatban elmondhatom, hogy megfelelő ütemben haladunk a megvalósításban és minden reménység megvan arra, hogy a projekt végéig minden vállalt tevékenységet jó minőségben teljesítünk.
Melyek azok az intézmények, amelyek részt vesznek a projektben?
A projektben elsősorban az MBE és a Baptista Szeretetszolgálat által fenntartott négy idősek otthona vesz részt, a Baptista Szeretetszolgálat Szeretetotthona (Pécs) az MBE Filadelfia Integrált Szociális Intézmény (Kiskőrös), az MBE Emmaus Idősek Otthona (Hajdúböszörmény) és a Gondviselés Háza Idősek Otthona (Hajdúböszörmény). Ugyanakkor vannak olyan projekt tevékenységeink, amelyekben az összes baptista fenntartású intézmény, szervezet érintett lehet.
Mi a projekt megvalósulásának célja?
A projektben megvalósuló tevékenységek célja, hogy az érintett szolgáltatások minősége még magasabb színvonalú legyen. Ennek érdekében, többek között szervezetfejlesztési, képzési, szolgáltatásfejlesztési, és egyéb kompetenciafejlesztési projektelemek találhatóak programunkban. Lehetőség nyílt a pályázaton keresztül arra is, hogy jelentős infrastrukturális fejlesztés tudjon megvalósulni, a Baptista Szeretetszolgálat Szeretetotthona (Pécs), illetve az MBE Filadelfia Integrált Szociális Intézmény (Kiskőrös) intézményekben.
Kik vesznek részt az új szakmai módszerek kidolgozásán, fejlesztésén és az eljárások bevezetésén?
A projekt egyik zászlós hajója, hogy új szakmai metódusokat fejlesztünk. Ezek a metódusok az idősek otthonában folyó ápolási és befogadási tevékenységekről illetve a siket ellátottakkal való foglalkozás speciális kérdéseiről szólnak. Minden eddig említett tevékenység messze túlmutat a projekt lezárásán, hosszú távon határozzák meg az érintett intézmények szakmai munkáját. A projekt sikeres megvalósításának záloga, hogy kiváló hozzáállású, kiváló felkészültségű szakemberekkel dolgozunk együtt.