Mi lehetne fontosabb, mint a talentumok támogatása és hozzásegítése ahhoz, hogy kiteljesedjenek munkájukban és alkotásaikban? Mi lenne fontosabb, mint életre szóló élményekkel, a kíváncsiság fenntartásával felvértezni tanulóinkat, tanárainkat?
Ehhez nyújtott hatékony támogatást az NTP-INNOV-22, Dimenzió Váltás – A zene összeköt című, a Miskolci Nyitott Ajtó Baptista Általános Iskola által megvalósított nagyszabású tehetséggondozó program. Az egyházi fenntartású intézmény minden dolgozója és 44 tehetségígérete vett részt az egész tanéven átívelő projektben. A képzőművészet, természetismeret, zene és tantestületi tehetséggondozó képzéssorozat tette komplexszé a programot, aminek elemei a tanév folyamán tudományterületektől és életkortól függetlenül kapcsolódtak össze és alkottak egy távlatokban gondolkozó egész folyamatot.
Mindezeket tehettük különleges körülmények között, különleges helyszíneken, értékes eszközökkel gyarapodva, kiváló szakemberek bevonásával. Köszönjük a Zene Házának, a Miskolci Egyetem tanárainak, a Fügedi Márta Alkotóház mesterembereinek, pszichológusunknak, művésztanárainknak, Lukács Róbert festőművésznek, a Symphonia AMI tanárainak, az Edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola vezetőségének, a Mathias Corvinus Collegium FIT program miskolci vezetőségének, a Kreatív hobbyboltnak szakértő támogatásukat.
A tehetséggondozó munka komplexitása és a programok működtetése kéz a kézben tette lehetővé egy jól működő, harmonikus gyakorlatközösség és hátrányos helyzetű diákjaink fejlődését, előrelépését.
A gyerekek munkájukban a zenéhez kapcsolódva alkottak, kísérleteztek és fedeztek fel új dolgokat. Művészeti területen dolgozó kis csoportunk irodalmi, zenei alkotásoktól ihletve dolgozott, sokféle technikával fejezték ki érzéseiket, agyag- és tűzzománc munkáikat már saját kemencékben égethették ki. Verseltek és festettek, szőttek és fontak, miközben új módszereket és technikákat sajátíthattak el.
Természettudományi területen nagyobb diákjaink próbálgatták szárnyaikat, nagy örömmel fedezték fel a világűr rejtelmeit, kirándultak a természetben, és digitális kompetenciáik is nagy mértékben fejlődtek. Kísérleteikben megjelent a mindennapi világ sokszínűsége, vizsgálataikban rácsodálkozhattak a mikrovilágra is. A nevelőtestület egymástól tanulva, jó gyakorlatokat kipróbálva vált olyan közösséggé, amely a későbbiekben is hatékonyan lesz képes fejleszteni iskolánk tanulóit. A nevelőtestület eközben monitorozta a futó tehetséggondozó munkát, kivette részét a tervezésben, közös gondolkodásban, elsődleges célként tűzve ki maga elé a gyermekek tehetségének hatékony fejlesztését és a családok segítését. A tanéven átívelő programsorozat hozzáadott magasan képzett tantestületünk fejlődéséhez, kiemelten a tehetséggondozás területén.
A tanév végére olyan élményekkel gazdagodtunk, olyan közösségépítő hatással szolgált az eltelt tizenkét hónap, amelyek a további tanévekben is pozitív hatással lesznek mind a gyermekekre, mind tanáraikra. Hálásak vagyunk a Nemzeti Tehetségprogram és a Miniszterelnökség támogatásáért, hogy lehetővé tették iskolánk számára ezt a felejthetetlen évet.
A pályázat keretében egy online kiállítást is létrehoztunk, melynek linkje:
https://www.thinglink.com/card/1732508904920712036
A Miskolci Nyitott Ajtó Baptista Általános Iskola tanári kara