2024. augusztus 19-én került megrendezésre a II. Protestáns Sokadalom a budai Várban. A részt vevő négy – református, evangélikus, baptista és metodista – felekezet az egynapos hitéleti és kulturális fesztiválon lehetőséget kínált a családoknak, közösségeknek, gyülekezeteknek és minden érdeklődőnek az államalapítás közös ünneplésére. A sokszínű, tartalmas programok bepillantást engedtek a magyar protestantizmus lelki-szellemi értékeibe, ugyanakkor kulturális és kulináris élményeket, a találkozások örömét is megtapasztalhatták a kilátogatók. A rendezvények három helyszínen zajlottak, körültekintően kellett programot választani, ha valaki bele akart kóstolni a különféle lehetőségek legtöbbjébe.

A délelőtti program gyermekfoglalkozással kezdődött a Bécsi kapu téri evangélikus templomban, Trombi, a kiselefánt történetén keresztül ismerkedhettek meg a hangszerek királynőjével a legkisebbek. 11-től kezdődött a négy felekezet kórusainak találkozója, melynek során a Vox Nova Baptista Férfikar hangversenyét is élvezhették az érdeklődők a zsúfolásig megtelt templomban (karnagy: Szilágyiné Mátyus Elvira, zongorán és orgonán kísért dr. Garai Zsolt orgonaművész, a Baptista Teológiai Akadémia tanszékvezető főiskolai docense). A Bécsi kapu téren a protestáns kórusok a rézfúvósok kíséretében összevont karban is énekeltek a várba látogató turisták nagy örömére is. Szintén a templom adott helyet a délutáni orgonamaratonnak, ahol Bán István, Kun Rajmund, Garai Zsolt és Mekis Péter orgonaművészek adtak koncertet a csodálatos barokk orgonán.

Eközben a Magyar Nemzeti Levéltárban kezdetét vette az „Egyedül az Írás” – levéltári források a metodista, evangélikus, baptista és református felekezetek történetéből című időszaki kiállítás ünnepélyes megnyitója, melynek házigazdája Zila Gábor, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány ügyvezetője volt, majd izgalmas kerekasztal-beszélgetések sora következett. A protestánsok és az állam – egyházi szerepfelfogások egyház és állam viszonyában a hazai protestantizmus történetében című beszélgetésen egyházunkat Bacsó Benjámin lelkipásztor, egyháztörténész képviselte. (Moderátor: Ablonczy Bálint történész, újságíró.) Hogyan befolyásolta a protestáns felekezetek önképét, társadalmi tanítását a világi hatalomhoz való viszony? Izgalmas volt megismerni a társadalmi-vallási kontextust, amely különbözőképpen érintette az egyes felekezeteket, eltérő időszakokban és témák mentén nyilvánult meg az állammal kapcsolatos feszültség vagy kapcsolódás az elmúlt századokban. Ezért is figyelemre méltó, hogy a baptista közösség már a kezdetekkor zászlóra tűzte a „szabad államban szabad egyház” elvet.

A Magyar protestáns felekezetek helye nemzetközi szervezeteikben – magyar protestantizmus és a világ keresztyénsége című pódiumbeszélgetésen dr. Mészáros Kálmán egyháztörténész, a BTA rektora képviselte a baptista felekezetet. A hallgatók megtudhatták, miért nincs protestáns pápa, miért fontos, hogy alulról szerveződjenek a közösségeink. Legfontosabb az evangélium hirdetése (Tegyetek tanítvánnyá minden népet) és a testvérkapcsolatok, a háborúk miatt szétszóródott magyarok egyben tartása. Emellett azért is fontosak a nemzetközi kapcsolatok, mert lehet tanulni a másiktól. A résztvevők elmondták, hogy mit tartanak a legjobbnak a másik felekezetében: a baptistákban nagyon pozitív, hogy lendületesek, erős hitből fakad az evangéliumhoz hű mozgalmuk és missziójuk. (Moderátor: Rédl Ádám rádiós műsorvezető.)

A Stressz, kiégés, depresszió – létezik ellenük keresztyén „recept”? című kerekasztal-beszélgetés baptista résztvevője Reimer Márta pasztorálpszichológus, az Eleos-Education alapítója és oktatója volt. Sokszor azt hisszük, hogy a keresztény ember mentesül a mentális kihívások okozta nehézségek alól. A fenti reményből fakadóan ugyanakkor néha még nagyobb is a nyomás, hiszen korábban kialakultak olyan nézetek, hogy aki Krisztust követi, annak a lelki élete rendben van. A beszélgetés során azokra a kérdésekre igyekeztek válaszolni a szakemberek, hogy melyek azok az eszközök és kik azok a segítők, akikhez fordulhat a keresztény ember. Lehet a szolgálatban is kiégni? (Moderátor: Laborczi Dóra újságíró, evangélikus teológus.)

A Kapisztrán téren egy időben a templomi és levéltári rendezvényekkel színpadi előadások, beszélgetések, könnyűzenei együttesek sora váltotta egymást, illetve gasztronómiai, egyházi és civil kitelepülők várták a vendégeket. A rendezvényen a Galilea Dicsőítő Csapat, az Észak-magyarországi Baptista Missziókerület egyik szolgálócsoportja is fellépett. Céljuk, hogy zenéjükkel bemutassák Isten hatalmát, Jézus megmentő szeretetét és a Szentlélek átformáló erejét embertársaiknak.

Mikes Balázs teológus és grafikus előadásai során a hallgatók a festőművészet legszebb alkotásainak rövid elemzését hallhatták bibliai történetek, igeversek fényében. A főként a középkorban keletkezett, bibliai témájú festmények bemutatásakor az előadó arra törekedett, hogy a közönség a lehető legjobban megismerje és megértse az alkotóművészt és korát, és történeti keretek között érthetővé válik, hogyan beszélnek a festmények az evangéliumról.

A kitelepülő egyházi és civil szervezetek mellett keresztény könyvkereskedők, kézművesek és termelők (pl. Szomor Balázs baptista méhész) termékeit is megvásárolhatták a kilátogatók. Sokan felkeresték az ifjúsági missziók és a protestáns lelkigondozó szakemberek standját is, amelyhez a Gyökössy Intézet nyújtott szakmai hátteret (Iván Barnabás lelkigondozó vett részt baptistaként ebben a szolgálatban).

A programsorozat zárásaként 18 órától a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) szervezésében a Bécsi kapu téri evangélikus templomban került sor az ünnepi istentiszteletre, ahol Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdette az igét, és az együttműködő (római katolikus, református, evangélikus, baptista, metodista, pünkösdi, anglikán és ortodox) egyházak főpásztorai, vezetői között Papp János egyházelnök is szolgált. A fesztivál szervezői online is közvetítették a templomi istentiszteletet, valamint a Kapisztrán téri színpadon elhelyezett LED-falon is követhették az eseményt az érdeklődők.

Fotó: Magyari Márton Forrás: https://www.evangelikus.hu/

Este 8 órától a záró zenés áhítaton a Grace együttes lépett fel, az evangélium igéit pedig dr. Szabó B. András evangélikus lelkész (Budavári Evangélikus Egyházközség) hirdette. Az Aszódi Baptista Gyülekezet keretei között létrejött formációban, a Grace együttesben az alapító, Varró Béla Károly családtagjai, tanítványai és barátai zenéltek, sajátos feldolgozásokkal örvendeztetve meg hallgatóságukat.

Az egész napos rendezvényen a résztvevők és kilátogatók is tapasztalhatták a tágabb keresztény közegben megélt közösség, a szolgálat örömét, az egymás iránti szeretetet és megbecsülést a krisztusi egység jegyében.

Az idén második alkalommal megrendezésre kerülő rendezvény a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Baptista Egyház és a Magyarországi Metodista Egyház közreműködésével a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány szervezésében valósult meg.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!


Köszönjük!

Köszönjük mindenkinek, aki idén a baptisták társadalmi szolgálatát támogatta adója 1+1%-ával!