A kispesti baptisták 125 éves története

167

A Kispesti Baptista Gyülekezet 125 éves jubileumi ünnepséget tartott február 1-jén. Az eseményen Papp János, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke hirdette az igét.

Történelmi visszatekintést hallgathatott meg a gyülekezet dr. Mészáros Kálmán korábbi lelkipásztor, a Baptista Teológiai Akadémia rektorának tolmácsolásában. A jubileumi istentiszteleten a Baptista Központi Énekkar énekelt Oláh Gábor vezényletével és Tóka Ágoston orgonaművész, a BTA oktatójának közreműködésével.

Mint a gyülekezet legrégebbi tagja, dr. Kroó Norbert fizikus, az MTA tagja adott visszaemlékezést. Az önkormányzat nevében Vinczek György alpolgármester köszöntötte a jeles alkalom kapcsán a gyülekezetet. Az ünnepi istentiszteletet Pollák Dávid lelkipásztor mint házigazda vezette le.

A jubileumi alkalomra egy emlékkönyvet is kiadott a gyülekezet A Kispesti Baptista Gyülekezet története 1900–2025 címmel. Ennek a könyvnek az ajánlásában a kötet szerkesztője többek között ezt írja:

„A magyar baptisták történetének különösen is érdekes kiragadott részlete a Budapest főváros szomszédságában a huszadik század elején még jelentéktelen településnek tűnő Kispesten elinduló gyülekezetplántálás és különösen az azt követő 125 esztendőben történt missziómunka kibontakozása, megerősödése, terebélyes fává növekedése és a gyümölcsöző jelenig történt formálódása.

Még inkább figyelemre méltó az a nem elhanyagolható részlet, hogy a gyülekezet egymást követő lelkipásztorai többségében a magyarországi baptista mozgalom élenjáró alapítói, meghatározó elöljárói és emellett a lelkészképző intézetünk, a Baptista Teológiai Akadémia (BTA) tanárai és első számú vezetői voltak.

Időrendi sorrendben a következő lelkipásztorok szolgáltak eddig a kispesti gyülekezet élén: Udvarnoki András (1900–1907), Csopják Attila (1907–1932), dr. Udvarnoki Béla (1932–1947), dr. Tresánszky Vilmos (1947–1955), Baranyay Mihály (1955–1956), ifj. Udvarnoki András (1956–1963), dr. Nagy József (1963–1979), dr. Szebeni Olivér (1979–1988), Lovas András (1988–1993), Pátkai Béla (1993–2008), Sinka Csaba (2008–2012), dr. Mészáros Kálmán (2012–2024), Pollák Dávid (2024–).

A felsoroltak között ott találhatjuk teológiánk alapító igazgatóját, neves tanárait és professzorait éppúgy, mint a baptista egyház számos kerületi és országos tisztségviselőjét, valamint felekezetközi szervezetek vezetőit, akik kiemelkedő munkát végeztek a gyülekezeti szolgálatuk mellett.

Ezért döntött a BTA rektori kabinet tanácskozó testülete úgy, hogy a Kispesti Baptista Gyülekezettel karöltve jelenteti meg ezt a könyvet, emléket állítva ezzel nemcsak a gyülekezet, hanem a teológia korábbi vezetőinek Isten országáért végzett hűséges életműve előtt.”

Dr. Mészáros Kálmán

Hegyvidék Televízió HTV nagyszerű rövid összefoglalást készített az ünnepről, amit a PAX Televízió is átvett és folyamatosan vetíteni fog a következő időszakban, amit itt tekinthetünk meg: https://www.youtube.com/watch?v=_ikJ5umtQKk

KÖNYVAJÁNLÓ

Jézus Krisztus feltámadása után, mielőtt a mennybe emelkedett volna, egybehívta a tanítványait, és a következőt mondta: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.” (Mt 28,18–20)

Az apostolok korától kezdve két évezreden át ennek a nagy missziós parancsnak engedelmeskedve tettek tanúságot személyes hitükről és Istenbe vetett bizodalmukról az előttünk járó nemzedékek neves és megszámlálhatatlan sokaságú névtelen hithősei, akik nagy bátorsággal emelték magasba a Krisztus zászlaját, irányt mutatva ezzel minden istenkereső számára.

Így történt ez a Kárpát-medence ölében több mint ezer esztendeje hazára talált és keresztény hitre tért, magyar nyelvet beszélő honfitársaink számára is. A reformáció hitújító mozgalmai között a személyes hitvallást és nyilvános elköteleződést – a Krisztus halálát, eltemetését és feltámadását – jelképező vízbe merítést és az újjászületés fontosságát hirdető baptista evangéliumi irányzat is jelentős számú követőre talált.

A magyar baptisták történetének különösen is érdekes kiragadott részlete a Budapest főváros szomszédságában a huszadik század elején még jelentéktelen településnek tűnő Kispesten elinduló gyülekezetplántálás és különösen az azt követő 125 esztendőben történt missziómunka kibontakozása, megerősödése, terebélyes fává növekedése és a gyümölcsöző jelenig történt formálódása.

Még inkább figyelemre méltó az a nem elhanyagolható részlet, hogy a gyülekezet egymást követő lelkipásztorai többségében a magyarországi baptista mozgalom élenjáró alapítói, meghatározó elöljárói és emellett a lelkészképző intézetünk, a Baptista Teológiai Akadémia (BTA) tanárai és első számú vezetői voltak.

Ezért döntött a BTA rektori kabinet tanácskozó testülete úgy, hogy a Kispesti Baptista Gyülekezettel karöltve jelenteti meg ezt a könyvet, emléket állítva ezzel nemcsak a gyülekezet, hanem a teológia korábbi vezetőinek Isten országáért végzett hűséges életműve előtt.

Dr. Mészáros Kálmán


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!