„Az aratnivaló sok, de a munkás kevés: kérjétek tehát az aratás Urát, hogy küldjön munkásokat az aratásába.” (Mt 9,37–38)
A Szünergosz Baptista Bibliaiskola (SZÜBI) képzése nem helyettesítheti a gyülekezeti hitbeli megalapozást és a Baptista Teológiai Akadémián végzett tanulmányokat, de segítheti gyülekezeteinket, intézményeinket és a missziós szolgálatokat, hogy minden területen felkészült, elkötelezett és együttműködő munkatársaink legyenek. Az Országos Tanács, a lelkipásztorok és a közgyűlés előtt ismertetett képzési program azt is lehetővé teszi, hogy a résztvevők egyszerűbben folytathassák tanulmányaikat a BTA-n.
Miért Szünergosz?
„Mert mi Isten munkatársai vagyunk, ti pedig Isten szántóföldje, Isten épülete vagytok.” (1Kor 3,9) Itt az eredeti görög szövegben a szünergosz kifejezés olvasható, ami két részből álló szókapcsolat: együtt (szün) + dolgozik (ergon).
A bibliaiskola nevével
- ki akartuk fejezni, hogy a szolgálat számunkra nem az, amit Istenért teszünk, hanem amit az ő elhívása alapján, vele együtt teszünk,
- el akarjuk ismerni, hogy nem az iskola, hanem Isten dolgozik a diákok életében, mi csak együttműködünk ővele és segítjük egymást.
Ezért a SZÜBI jelmondata: Krisztussal együtt a fejlődésben és a szolgálatban.
Mi a SZÜBI küldetése? – A SZÜBI olyan lelki műhely…
- ahol az egyetemes keresztény spiritualitásból merítve az Istennel, emberekkel és önmagunkkal való kapcsolatunkban fejlődünk,
- ahol a Biblia tanításaival az evangéliumi és baptista teológiai örökség fényében foglalkozunk…
- amely korszerű és szakszerű ismeretek révén támogatja a személyes elhívás kibontakozását,
- ahol a szolgálathoz szükséges jártasságok megismerhetők és gyakorolhatók,
- amely teret ad a különböző területek szakembereinek, hogy tudásukat és lelkiségüket megosszák, miközben maguk is fejlődnek,
- amely előmozdítja, hogy a baptista egyház a társadalomhoz kapcsolódó és arra pozitív hatást gyakorló gyülekezetek közösségeként éljen.
Milyen értékrend határozza meg a SZÜBI-t?
- A bibliaiskolát mint közösséget: biblikusság és Krisztus-központúság, kapcsolat- és közösségorientáltság, időszerűség, bizalmi légkör, módszertani sokszínűség.
- A tanítókat és hallgatókat egyénileg: mély hit Istenben, lelkiség és szakmaiság összhangja, érzelmileg intelligens viselkedés, pontosság, elkötelezettség, szolgáló vezetés.
Mit tanulhatsz?
A SZÜBI elhívás- és ajándékorientált képzést nyújt, vagyis biblikus és korszerű ismeretek mellett a személyes elhívásod felfedezéséhez és kibontakoztatásához kapsz segítséget.
Milyen filozófiát követ a képzés?
A SZÜBI képzési tematikáját és módszertani hátterét úgy alakítottuk ki, hogy több célt szolgáljon:
- biblikus és korszerű tudást közvetítsen,
- önismeretben, személyiség- és jellemfejlődésben segítsen,
- gyakorlati szolgálathoz szükséges kompetenciákat fejlesszen.
Fejlődésedet előadások, egyéni kutatómunkák, csoportos feladatmegoldások, tréningek és lelkigyakorlatok támogatják.
Milyen területekre fókuszál a képzés?
A SZÜBI képzésének öt fókusza van: (1) személyiség- és jellemformálódás, (2) teológiai ismeretek, (3) a gyülekezeti élet gyakorlati kérdései, (4) kompetenciafejlesztés, (5) speciális szolgálati területek.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak a jelenleg szolgálatban álló vagy a jövőben a szolgálatba bekapcsolódni vágyó gyülekezeti tagoknak, akik fontosnak tartják személyes fejlődésüket.
Hol tanulhatsz?
Budapesten, illetve három vidéki helyszínen (Gyulán, Nyíregyházán vagy Váralján).
Hogyan kapcsolódhatsz?
A SZÜBI képzéseibe két szinten lehet bekapcsolódni:
- Rendes hallgatóként: a képzés hároméves, aminek a végén oklevelet kapsz.
- Vendéghallgatóként: a képzések időpontja, témái és helyszínei ismertek lesznek, így a nyitott alkalmakba behallgathat bárki a gyülekezetekből.
Mit kell vállalnod?
- A képzés hároméves, összesen hat félév.
- Minden évet egy kétnapos közös lelkigyakorlat fog bevezetni.
- Egy félév három hónapból áll, és minden hónapban egy szombatot fog érinteni 9.00–17.00-ig.
- A képzési napokon jelen kell lenned, ezen kívül lesznek olvasási, írásbeli és csoportos feladatok, amelyeket el kell készítened.
Van-e tandíj?
Igen, a SZÜBI-képzésnek van tandíja, bár a költségek jelentős részét a baptista egyház magára vállalja. Személyenként egy félév 10.000 Ft-ba kerül. Ez a díj tartalmazza a bibliaiskolai regisztrációt, a jegyzeteket, hozzáférést elektronikus tartalmakhoz, ebédet és frissítőket a képzési nap során. A tandíjat a beiratkozáskor kell befizetni a félévek elején.
Kiktől tanulhatsz?
Felkészült szakemberek, lelkipásztorok, magyar és külföldi teológiai oktatók fognak segíteni a növekedésben.
Ugyanakkor szeretnénk olyan közeget teremteni, ahol a hallgatók és az oktatók kölcsönösen tanulhatnak egymástól.
A bibliaiskola vezetői:
Papp János (a Magyarországi Baptista Egyház elnöke), Durkó István (az MBE missziói igazgatója), dr. Sebjan-Farkas Zsolt (a bibliaiskola igazgatója), Fodorné Bálint Andrea (képzési koordinátor).
Hogyan lehetsz a SZÜBI hallgatója?
Írásban kérjük jelentkezésedet a következő dokumentumokkal együtt: 1. önéletrajz, 2. motivációs levél (röviden írd le, hogy miért akarsz a SZÜBI-ben tanulni), 3. lelkipásztori ajánlás.
Jelentkezésedet elküldheted postán és e-mailben is:
- Szünergosz Baptista Bibliaiskola, 1068 Budapest, Benczúr utca 31.
- bibliaiskola@baptist.hu