Május elején a Magyarországi Baptista Egyház vendégei voltak Joseph S. Fornah, a Sierra Leone-i Baptista Szövetség vezetője és Titus Kamara baptista lelkipásztorok. Utazásuk elsődleges célja az volt, hogy meglátogassák Füredi Kamilla misszionáriust, aki az afrikai országban végez szolgálatot, és betegsége miatt tartózkodik idehaza.
A két afrikai pásztor több rendezvényen is részt vett, többek között a május 10-i Országos Lelkipásztor-konferencián is felszólaltak. A találkozón készítettünk velük interjút.
– Mit kell tudni Sierra Leonéról?
– Ez egy szép, vendégszerető, barátságos, fejlődő ország, ahol szabadság és szeretet van.
– Mennyi keresztény él ebben az országban?
– Egy hétmilliós ország körülbelül 20 százaléka keresztény. Katolikusok, protestánsok, azon belül baptisták, metodisták, pünkösdiek is megtalálhatók az országban. Változatos a felekezeti térkép főleg Freetownban, a fővárosban.
– Szabadon hirdethetik az evangéliumot az országban?
– Gyülekezeti és vallásszabadság van az országban, bárhol hirdethetjük az evangéliumot.
– Milyen segítséget jelentett Füredi Kamilla szolgálata a Sierra Leone-i misszióban?
– Kamilla szerteágazó munkája közül a lelkipásztorképzésben volt a legnagyobb szerepe. Öt teológiai centrumot hozott létre az országban. Ezenfelül gyülekezeteket plántált és hirdette az evangéliumot sokfelé.
– Mi volt mostani magyarországi látogatásuk célja?
– Elsősorban Kamillát akartuk meglátogatni, aki beteg lett, és így kellett kimenekíteni Sierra Leonéból. Ezenfelül a Magyarországi Baptista Egyház vezetőivel is szerettünk volna találkozni, hogy megköszönjük azt a munkát és segítséget, amit hazánkban végeztek, elsősorban Füredi Kamillán keresztül. Erősítettük a kapcsolati szálakat, és beszéltünk egy hosszú távú partnerkapcsolatról is, mely mindkét nemzet számára áldást eredményezhet.
– Milyen benyomásokat szereztek Magyarországról, illetve a magyar baptistákról?
0 Mint baptisták tudjuk, hogy egyek vagyunk, nagyon jó volt a magyar testvérekkel találkozni. Mély benyomást tett ránk az a szolgálat, amelyet Magyarországon végeznek a hívők. Részt vettünk például az Országos Lelkipásztor-konferencián, mely arra késztet bennünket, hogy átgondoljuk a saját lelkipásztori együttműködésünket.
– Magyarországról hogyan támogathatjuk az afrikai, illetve a Sierra Leone-i missziót?
– Elsősorban további misszionáriusokra van szükségünk. Ezenfelül örülnénk, ha a szövetségek között is partneri kapcsolat jönne létre, és az itteni és az afrikai lelkipásztorok között is alakulnának kapcsolatok.