Fontosnak éreztem elmondani a véleményemet egy ilyen darab révén, hogy a férfi és a nő – akármennyit harcolnak is egymással – mégis csak szövetségesek alapvetően, s lehet ezt jól csinálni – véli Benedek Zalán előadóművész, aki legutóbb a Pannon Egyetem szervezésében mutatta be Ádám és Éva című előadását, teltház előtt.
– Az ötlet, hogy férfi-női kapcsolatról írjak darabot, már néhány évvel ezelőtt megszületett. Eredetileg kamaradarabra gondoltam, 2–4 szereplővel. Később beláttam, ezt a humor felől kellene megközelíteni, mert a téma egyébként egy kincsesbánya – mondta el előadása kapcsán Benedek Zalán.
– Gondolkodtam, hogy mi legyen a formája, s 2014 körül fogalmazódott meg az, hogy lehetne a műfaja stand-up comedy, mivel korábban csináltam már monodrámát, s ez nagyon belepasszolt az addigra kiforrott koncepcióba. Egészen pontosan a műfaja a stand up és a színház mezsgyéjén mozog. Ehhez nem kell díszlet, s egy nagyon egyszerű technikai háttérrel is megvalósítható. Ezért indultam el ezen az ösvényen, mivel egyre inkább úgy látszott, hogy fog ez működni.
Benedek Zalán elmondta, a humor fontos része az életének, de színházban mindig inkább a drámai irányok vonzották. A Pannon Egyetem kamaratermében is bemutatott Ádám és Éva című előadásban a Bibliából ismert Ádám és Éva amolyan hivatkozási pontkét jelenik meg, a történet nem konkrétan róluk szól, de Zalán ebbe a két archetípusba vetíti bele a férfit és a nőt. Az első felvonás inkább társadalomkritika, a második pedig a házasságról beszél, a két rész egymásra épül.
– Ha úgy nézzük, a férfi és női szerepek kisebb-nagyobb mértékben mindig is problematikusak voltak, most ráadásul a genderideológia (ami kétszáz éve még nem létezett, sőt, lehet, hogy kétszáz év múlva már nem létezik) hatványozottan fontossá teszi. A férfi-női kapcsolatok azonban átjárják az életünket, s nem biztos, hogy erről a kérdésről újat lehet, újat kell mondani, de tagadhatatlan, hogy törekedtem aktualitást kölcsönözni a téma megközelítésének.