2024. november 29-én került sor az „Our purpose is the same” – Studies on Anabaptist History and Memory című könyv bemutatójára a Baptista Házban. Az anabaptista elődök szolgálatának Kárpát medencei megjelenésének 500. évfordulóját ünneplete a baptista közösség 2023-ban.  Az emlékév egyik kiemelt programja a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett tudományos konferencia volt, amely Az igazak gyökere mozdíthatatlan mottót kapta. Az konferenciaelőadások alapján készült korábban megjelentetett magyar kötet után a könyvbemutatón az angol nyelvű változatot is kézbe foghatták az érdeklődők.

Háló Gyula, a Baptista500 emlékév koordinátora köszöntötte a résztvevőket, majd Papp János egyházelnök megnyitó beszédében kiemelte, hogy az önértékelésünkhöz, szolgálatunk teljesítéséhez ismernünk, értenünk kell, hogy honnan jövünk, mi a lelki-szellemi DNS-ünk, hisz életünk és szolgálatunk folytatása annak, amit az elődök már megalapoztak. Mozgalmi egyházként tudhatjuk, hogy a sok-sok generáción sikeresen átívelő közösségek tudnak erőteljes és tartós változásokat előidézni a társadalomban. Másrészt  az ismeretek által a megértést is szeretnénk munkálni, hiszen a mögöttünk lévő missziói történelem eseményei az előttünk lévő kihívásokhoz szilárd támaszokat adnak. Harmadsorban az identitást szeretnénk megalapozni és megerősíteni, ami  fontos minden generációban, de különösen az Y és Z generációkban: Tudom, ki vagyok és tudom, hova tartozom. A közösen megélt igazság összekapcsol egymással és a megtartó Istennel. Az emlékezés legmagasabb foka az, amikor a megismert, megértett és beépült igazság hálaadásra késztet. Mi, a XXI. század magyar baptistái hálásak vagyunk anabaptista és baptista elődeinkért. Hálásak vagyunk, hogy őseink kincseivel ma is építkezhetünk. Hálásak vagyunk, hogy Isten kegyelmét, gondviselését és türelmét láthatjuk az eredményekben, az értékekben is, de a hibákban, a mulasztásokban is.

A konferencia alapján elkészült kötetek továbbgyűrűző hatásában fontos lépést jelentett, hogy 2024 szeptemberében Budapesten tartotta konferenciáját az Európai Baptista Szövetség. Ennek során 43 országból 150 képviselő lehetett jelen, Európából, Közép-Ázsiából és Közel-Keletről, illetve a Baptista Világszövetség képviselői is vendégeink voltak. Ők mindannyian megkaphatták ezt a tanulmánykötetet angol nyelven, és ilyen módon mindezeknek az országoknak a baptistái számára is ismeretterjesztés, tájékozódási pont lehet mindaz, ami 2023 áprilisában az MTA székházában elhangzott, illetve később leiratott.

Az egyház és a szerkesztőbizottság képviselői mellett a könyvbemutatón előadást tartott Dr. Baráth Béla a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora, aki a történész szemüvegén keresztül figyelemfelkeltő módon ismertette a kiadvány értékeit. Kiemelte, hogy a szakmai és népszerű formában készült tanulmányok által az olvasó történelmi emlékezete is formálódik. A reformáció történetében az anabaptizmussal kapcsolatosan többféle fogalom használatos, gyakran elhangzik, hogy a reformáció radikális ága. Az anabaptisták gyűjtőnév sokféle csoportot, nézetet foglal magában és nem mindegyiknek a tanaival, cselekedeteivel lehet közösséget vállalni. Van azonban olyan radikalizmus, amivel lehet azonosulni, ez pedig a békés és toleráns közösség, akik a hitükhöz, Krisztusi elveikhez ragaszkodnak radikálisan. A kötetben igényes források alapján pillanthatunk bele a habán udvar működésébe és hogyan látta a külvilág. Egyes tanulmányok historiográfiai értéke is kiemelkedő, például Fischer András élete is megrajzolásra kerül az újabb források ismeretében. Az anabaptista dogmák jóval szerteágazóbbak, mint a felnőttkeresztség tana, így nagyon izgalmas az a tanulmány is, amelyik a Szentháromság-tan kérdését vitatja.

Nemzetközi történelmi ívet is hoz az egyik tanulmány, ami az adott kor hátterét mutatja be a vallási türelmetlenség mementójaként, de az 1523-as közmegegyezéses évszám magyarázatát is megtaláljuk a kiadványban, illetve a történelmi öntudat formálása milyen folyamaton ment keresztül a baptista közösségben.

Az előadást követően Bereczki Lajos a Baptista Teológiai Akadémia rektorhelyettese és a kötet szerkesztője röviden visszatekintett a 2023-as Történelmi Emlékkonferenciára, majd Dr. Mészáros Kálmán, a BTA rektora szólt a kötetről, majd imádsággal zárta a rendezvényt.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!


Jónak lenni jó!