Akit a gyermeknevelés és a gyermekek tanítása mélyebben érdekel, igazán értékes olvasmányra talál Karyn Henley könyvében.
Ahogyan a könyv címe is mutatja, az írónő ezt a kérdést teljesen a gyermekek szemszögéből igyekszik megválaszolni. A könyv eredeti címe (Child-Sensitive Teaching) talán még inkább kifejezi, mennyire fontos, hogy a gyermekekkel foglalkozó pedagógus, bibliaköri tanító vagy szülő valóban érzékeny legyen a gyermeki lélek rezdüléseire.
Ahhoz, hogy minél inkább ráhangolódhassunk, gyermekközpontúan közelíthessük meg kicsinyeink és serdülőink világát, Karyn több dolgot is fontosnak tart:
- emlékezzünk vissza saját gyermekkorunkra, miket szerettünk és miket nem;
- ismerjük és figyeljük meg a gyermekek viselkedését, és beszélgessünk velük minél többet, hogy jobban megértsük a gyermeki gondolkodást;
- ismerjük meg a gyermeki lélek fejlődési szakaszait és azok legfőbb jellemzőit;
- bibliai történetek tanításához ismerjük meg a leegyszerűsített „szendvicsmódszert”, mely öt pontban foglalja össze a tanítás alappilléreit.
Szó esik még az igeversek megtanulásának és a gyermekek szeretetteljes, következetes fegyelmezésének fontosságáról is, majd a könyv végén kicsit olvasunk a pedagógus (vagy gyermekkel foglalkozó felnőtt) szükségeiről is.
De a könyv kiemelt üzenete az, hogy csak egy módon segíthetjük élő hitre gyermekeinket: ha mi magunk is az élő Isten igaz gyermekei, Krisztus követői vagyunk. Az olvasmányos stílusban íródott szöveget nagyon találóan lefordított gyermeki „aranyköpések” teszik még élvezetesebbé.
Szívből ajánlom a könyvet pedagógusoknak, vasárnapi iskolai (bibliaköri) tanítóknak és szülőknek egyaránt!