Dr. Sebjan-Farkas Zsoltot lelkésznek iktatta be Papp János egyházelnök az Életrevalók – Pestszentimrei Baptista Gyülekezetben 2024. augusztus 31-én. A gyülekezet társlelkipásztorával, Kapitány Zsolttal együtt végzik a gyülekezet pásztori szolgálatát.
Boros Dávid, a budapesti missziókerület elnöke; dr. Mészáros Kálmán, a Baptista Teológiai Akadémia rektora; Háló Gyula szolgálati előd; a diósgyőri és a helyi gyülekezet vezetői; a társegyházak képviselője; szolgatársai; valamint az önkormányzat vezetése köszöntötte dr. Sebjan-Farkas Zsoltot beitatása alkalmából a testvéries és közvetlen hangvételű ünnepségen.
A frissen beiktatott lelkipásztor ünnepi igehirdetését a hegyi beszéd igéi alapján mondta el, melyben a sóra, a világosságra és a hegyen épült városra hívta fel a figyelmet az alábbiak szerint.
„Ti vagytok a föld sója. Ha pedig a só megízetlenül, mivel lehetne ízét visszaadni? Semmire sem való már, csak arra, hogy kidobják, és eltapossák az emberek. Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város. Lámpást sem azért gyújtanak, hogy a véka alá tegyék, hanem a lámpatartóra, hogy világítson mindenkinek a házban. Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” (Mt 5,13–16)
A SÓ
- A só Jézus korában két fontos dolgot szolgált.
- Megízesítette az ételt. A keresztények, ha Istennel járnak, jó „ízt” és jó „illatot” adnak a környezetüknek. Ez azt jelenti, hogy ahol megjelennek, munkahelyen, baráti kapcsolatokban… jó velük lenni, jó velük beszélgetni, mert szeretetet és örömöt árasztanak. A szeretet nagyon ritka dolog manapság, a legtöbb ember önző és a saját érdekeit nézi. Aki Jézust követi, az másmilyen. Segíti a másik embert, kedves másokhoz, szeretet árad belőle. Ezen kívül reményt nyújt a többieknek. Nemcsak a mindennapi negatív dolgokról beszél, nem szidja a többieket, hanem távolabbi, mennyei perspektívája van, van reménye a jövő felől. A gyakori kritikával szemben a keresztény élet nem egy unalmas élet, hanem Jézussal járni egy nagy kaland, és sok örömöt okoz, még ha nehézségek is vannak. Persze nem vagyunk mi sem tökéletesek, és ez nem mindig látszik rajtunk, de azért ennek kell jellemeznie minket.
- Tartósította a húst. A másik feladata a hívő gyülekezetnek az, hogy megvédje a társadalmat a rossztól és a romlástól. A Biblia szerint egy bukott világba születtünk bele, mely folyamatosan romlik és egyre inkább távolodik az egészséges, Isten által felállított értékektől. Egyre jobban terjed a hazugság, szexuális bűnök, mások becsapása és megalázása. A hívők megakadályozhatják ezek rohamos terjedését azzal, hogy teljesen az ellenkezőjét teszik: igazat mondanak, becsületesek, hűségesek, kerülik a bűnnek még a látszatát is. A walesi ébredés alatt, 1904-ben a bányában át kellett képezni a lovakat, mert előtte káromkodással irányították őket, de mivel a hívők már nem használták ugyanazokat a szavakat, így nem indultak a lovak. Ahol a kereszténység megjelenik, ott megváltoznak a dolgok.
Világosság
- „Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” Az emberek látják a hívők jó cselekedeteit, és dicsőítik az Atyát, vagyis jó véleménnyel lesznek Istenről. Például egy ember szalmabálákat vásárolt, és amikor hazaért és megszámolta azokat, rájött, hogy eggyel többet kapott, mint amennyiért fizetett. Így visszament az eladóhoz, és kifizette azt is. De mondhatnánk olyan jó cselekedeteket, mint adakozás a rászorulóknak, Baptista Szeretetszolgálat, akik mind belföldön, mind külföldön rengeteg embernek segítenek.
Hegyen épült város
- Ez talán a legfontosabb jellemző. Mit jelent? Azt, hogy mindaz, amiről eddig beszéltünk, világosan látszik minden ember számára, mint ahogy mindenki látja azt a várost, ami a hegyre épült. Ez óriási felelősség a hívő gyülekezet számára, mert nem titkos társaság, ahol rejtett cselekedetek vannak, hanem úgy kell élnünk, hogy mindenki előtt láthatók legyenek a pozitív megnyilvánulásaink.
- Mi az a hegy, amire ez a város épül? Ez a hegy Jézus. Ő maga mondja: „Aki tehát hallja tőlem ezeket a beszédeket, és cselekszi azokat, hasonló a bölcs emberhez, aki kősziklára építette a házát. És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, tomboltak a szelek, és nekirontottak annak a háznak, de nem dőlt össze, mert kősziklára volt alapozva. Aki pedig hallja tőlem ezeket a beszédeket, de nem cselekszi, hasonló a bolond emberhez, aki homokra építette a házát. És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, tomboltak a szelek, és beleütköztek abba a házba; és az összedőlt, és teljesen elpusztult.” (Mt 7,24–27)
- A gyülekezet tagjai azok, akik Jézusra építették az életüket. Hogyan lehet ezt megtenni? Jézusra úgy lehet építeni az életünket, hogy belátjuk, hogy mi is bűnös emberek vagyunk, amit nehéz sokszor belátni. Ha az ember belátja a bűneit, akkor meghallja az evangéliumot, hogy Jézus Krisztus meghalt a bűneinkért a kereszten. És ha valaki ezt hittel elfogadja, akkor sziklára kezdi el építeni a házát.
Konklúzió
- Az a vágyam, és mint lelkipásztor az az egyik legfontosabb célom, hogy segítsek az Életrevalók – Pestszentimrei Baptista Gyülekezetnek, hogy legyen só és világosság ebben a városrészben, és az itt élő emberek közelebb kerüljenek ezáltal ahhoz az Istenhez, aki úgy szereti őket, hogy egyetlen Fiát adta, Jézust, hogy el ne vesszenek.