Az ADHD.

A Szigetszentmiklósi Baptista Gyülekezet adott otthont az Élni ADHD-val című konferenciának, melyet a Bethesda Gyermekkórház neurodevelopmentális ambulanciájának (régi nevén ADHD Centrum) három szakembere tartott szülőknek, tanítóknak és gyermekmisszióban szolgálóknak. 

Szeretném most a beszámolóm idővonalát visszafelé tekerni néhány hónappal.

Lassan egy évvel ezelőtt a bibliakörös szolgálókkal segítséget kértünk a baptista Gyermekmisszió vezetőitől, Bán Katitól és Bán Attilától, akik több alkalommal nagy szeretettel támogattak bennünket tanácsaikkal és meglátásaikkal. Ezek a beszélgetések és közös imádkozások segítettek meghatározni gyülekezetünk gyermekmissziós célját és küldetését, amelyet azóta is szem előtt tartunk szolgálatunk során. Az a vágy van a szívünkben, hogy a gyermekmisszió ne csupán az imaház falai közé korlátozódjon, hanem nyíljon fel a szemünk arra is, hogy mire van szükségük a környezetünkben élő családoknak. Nyissuk ki a szívünket és az imaház ajtaját is, hogy megoszthassuk velük az élő Isten szeretetét!

Hol munkálkodik az Isten? Hogyan tudunk becsatlakozni az ő munkájába? Ezekkel a kérdésekkel indítottuk a 2024–2025-ös „tanévünket”, és mi a mustármagnyi hitünkkel résnyire nyitottuk a gyülekezet ajtaját, de az Úr kitárta azt és kiszélesítette a határainkat. Engedte, hogy mellé szegődjünk az ő munkájában.

Ősszel abban a helyzetben találtuk magunkat, hogy több SNI-gyermek felé is szolgálhattunk a gyülekezetben: három ADHD-val diagnosztizált gyermek van az óvodás csoportban, egy az iskolás csoportban, egy gyermek pedig várja a hivatalos diagnózisát. 

A gyermekmissziót végző tanítóink hatalmas szeretettel, odaadással és alázattal szolgálják a gyerekeket, folyamatosan törekedve arra, hogy a legjobbat adják számukra, Isten szeretetét. Felismerve, hogy a szolgálók nem mindegyike rendelkezik pedagógiai vagy gyógypedagógiai ismeretekkel, úgy döntöttünk, hogy szakértői segítséget kérünk.

A célunk kettős volt: a gyermekeinket számukra megfelelő módon segíteni a gyülekezetben, és a családokat támogatni, akiknek egy-egy ilyen diagnózis nemcsak életfeladattal, fejlesztésekkel jár, hanem sokszor lelki vívódásokkal, olykor szégyenérzettel vagy társadalmi megbélyegzéssel is. Szeretnénk kifejezni, hogy számunkra fontosak a küzdelmeik, és a gyermekeikre ajándékként tekintünk. 

Így érkezünk el a konferencia napjához.

A résnyire nyitott ajtónk az általunk 20 fősnek gondolt szolgálói szakmai továbbképzést jelentette, melyet egyre nagyobb figyelem és érdeklődés övezett. Úgy döntöttünk, reagálunk a szükségekre, és kitárjuk a gyülekezet ajtaját, az alkalmat mindenki számára nyitottá tettük. A városi intézményekben, gyülekezetekben és környező baptista intézményekben is hirdettük ezt a szakmai programot, így végül a regisztrációs létszám 104 főnél állt meg. Rideg Gyula (pasztorálpszichológus, pedagógus), Németh Sándor (pasztorálpszichológus, családterapeuta) és Sorompóné Fléger Ildikó (főnővér, művészetterapeuta) tisztelt meg bennünket szakmai előadásával. 

Rideg Gyula alaposan bemutatta az idegrendszer működésének alapjait és az ADHD tüneteit. Ösztönző előadásában az ADHD-t nem csupán kihívásként, hanem egyfajta ajándékként, adományként mutatta be. Humoros képekkel, videókkal és személyes történetekkel színesítette előadását, így élénken érzékeltetve, hogy milyenek egy ADHD-s gyermek mindennapjai, és milyen tünetekre figyeljünk.

Németh Sándor rávilágított, hogy nem egy problémás gyermekünk van, hanem egy gyermekünk, akinek van egy problémája, ami egy szenzitívebb és empatikusabb hozzáállásra sarkall. Felszabadító, reményteljes üzenettel és egy kis csattanóval fűszerezte előadását.

Zárásként Sorompóné Fléger Ildikó összefoglalta azokat a kérdéseket, melyeket a szülők, pedagógusok a legtöbbször tesznek fel az ambulancián vagy a szülőtámogató csoportban. Lehetőségünk volt egyéni kérdéseket is feltenni és beszélgetni olyan szülőkkel, akiket valamilyen módon érint az ADHD.

Sok praktikus gyakorlati tanáccsal a zsebünkben és hálával a szívünkben térhettünk haza. Az a vágyam, hogy a gyülekezetünk olyan hely lehessen, ahol mindenki megtapasztalhatja Isten feltétel nélküli szeretetét és elfogadását, függetlenül attól, hogy milyen kihívásokkal szembesül az életben. 

Ha pedig érdekel a bevezetőben feltett kérdésre a válasz, nézd vissza a konferencia előadásait a

https://miklosibaptista.hu/adhd-konferencia oldalán!


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!