Örök reformáció

2921

Ezzel a gondolattal és reménységgel távoztunk Kerepesről a Szent Anna-templomból, ahol a reformáció 500. és Szabó Magda író születésének 100. évfordulóját ünnepeltük ökumenikus közösségben.

A Baptista Központi Énekkar és a Kerepes Forrás Kórus Oláh Gábor karnagy testvérünk vezetésével énekelt a zeneirodalom különböző felekezetű szerzőitől. Bach, Schütz, Kodály, Händel, C. Frank, Crüger, Walter, Goudimel, Knut Nystedt, Leisring, Josquin des Pres, Pikéthy Tibor, Szokolay, Rutter művei kerültek előadásra a visszaemlékezések között. A karnagy mindegyik mű előtt adott egy rövid ismertetőt.

Az alkalmat Frajna Imre római katolikus esperes nyitotta meg házigazdaként. Hangsúlyozta, hogy katolikus templomban ünnepeljük a reformációt. Franka Tibor polgármester a mai keresztény mártírokról szólt, akikről alig kap hírt az átlagpolgár. Az első zenei blokk után dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa az örök reformáció jegyében emlékezett Szent Ágostonra, Savonarolára, Wycliffe-re, Husz Jánosra és Lutherrel a többi reformátorra. Isten elindította az egyház megújítását a XVI. században, és az folytatódik például a II. vatikáni zsinatban és a személyes hitre jutott hívők életében, gyülekezetében.

Dr. Bölcskei Gusztáv, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora Szabó Magda hitéről, irodalmi munkásságáról szólt. Olyan korban élt az író „szabálytalan keresztény” életet, amikor sokan hátat fordítottak a hitnek. Így vállalta a Tiszántúli Egyházkerület világi főgondnokságát, ezzel is kimutatva hovatartozását az „átkos”-ban. Dr. Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke a köz szolgálatával kapcsolatban emlékeztetett Luther életére, hogy amikor a pestisjárvány idején a városból való elmenekülést javasolták, ő ott maradt, mivel szükség volt segítségre. Az ’evangélikus’ azt is jelenti, hogy ökumenikus, mert elkötelezett a szolgálatra, ez reformációs örökség. Kászoni-Kövendi József, a Magyarországi Unitárius Egyház püspöki helynöke a katolikus Teréz anya életében mutatta fel az evangélium Krisztusának követését.

Az énekkari és orgonaművek kiváló előadása emelte a visszaemlékezések lelki színvonalát, mintegy alapot adva az emlékezéshez. Végül Händel Hallelujája megmutatta a mennyei távlatot, ahová igyekszünk, Rutter Ámenje felelt erre, a körülöttünk levőkkel kezet fogva.

Közreműködtek: Szerekován János operaénekes, Tóka Ágoston Junior Prima díjas orgonaművész, Schönek Anna és Szomor Anikó fuvolán.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!


Köszönjük!

Köszönjük mindenkinek, aki idén a baptisták társadalmi szolgálatát támogatta adója 1+1%-ával!